Pontosan – bedobtam egy fiókba, és nem is foglalkoztam vele.
Azonban ott motoszkált az agyam mélyén, míg végül elő nem szedtem, és át nem olvastam újra. Pár perccel azután pedig, hogy másodjára is elolvastam, felkaptam egy 20 kilós kézi súlyzót, és kipróbáltam a könyv végén található egyik szakítás edzést.
Miután a mentősök befejezték a vizsgálatot (csak viccelek), úgy éreztem, jó ötlet lenne megtanulni, miként kell végrehajtani ezeket a gyakorlatokat – valamint venni egy kettlebellt.
Jelentkeztem Pavel 2002 februárjában tartott 2. workshop-jára, az első kettlebellem pedig 2001 karácsonyára érkezett meg. Ahogy pedig a mondás tartja, a többi már történelem. 2003 áprilisában meghívtak, hogy egyike legyek Pavel senior instruktorainak, most pedig már abban a felelősséggel teli megtiszteltetésben van részem, hogy én lehetek a StrongFirst Chief SFG-je, valamint oktatásért felelős igazgatója.
De miket figyeltem meg a Pavellel töltött első edzésem óta eltelt 15 év során?
1. KÖZÖSSÉG
A kettlebell edzés elsőként a katonai erőket, a rendfenntartókat, a harcművészeket, valamint – ahogy Pavel hivatkozott ránk – „a kemény életet élő elvtársakat” nyűgözte le. Azonnal érezni lehetett a közösségi szellemet. Akkoriban a kettlebell edzés egészen új dolog volt, és az edzés világának kissé a peremén helyezkedett el.
Bár azóta jelentősen megnőtt a kettlebell népszerűsége, és minden fitnesz szakértő elismert edzőeszköznek tekinti, a közösség továbbra is életben van. Világszerte vannak barátaim, akikkel eredetileg a kettlebell kötött össze minket. Korábban még furcsán hangzott „a kettlebelles közösség”, de mostanra már az életem részét képezi.
2. NE SIETTESD A NEHÉZ SÚLYOK HASZNÁLATÁT
Volt abban valami különleges, hogy ilyen hamar ismerkedtem meg a kettlebell edzéssel, és pár dologra magamtól jöttem rá. Azonban nekem rendelkezésemre állt az ismeretanyag sportolóként és sportedzőként egyaránt. Sportedzőként a rám bízott sportolók egészségéért és biztonságáéért voltam felelős, és ezt a mentalitást magammal hoztam a fitnesz edzői szakmámba is. A nehezebb súlyok használatának siettetése hiba lehet, és beismerem, ez nálam is előfordult már. De ahogy a mondás tartja, „a saját hibájából tanul igazán az ember”.
Ennek eredményeképpen már türelemmel viseltetek a kettlebellek iránt. Az első kettlebellem 24 kilós volt, a 2002 februári workshopot követően pedig összeállítottam egy „tradicionális” szettet, mely 1, 1,5 és 2 pudos súlyokból áll. (Akik számára nem ismerősek a tradicionális súlymértékek, egy 16, 24 és 32 kilót jelent.) Sokat dolgoztam a szakítások gyakorlásán, és sokáig 32 kilós volt a legnehezebb kettlebell, amit birtokoltam.
3. LÉGZÉS
Az első, Pavel által tartott workshopom óta odafigyeltem a légzés teljesítményre és erőre gyakorolt hatásának fontosságára. A rekeszlégzés, az erőlégzés, a szívószálon át történő légzés, a nyújtásnál használt relaxált légzés, valamint a légzés létrák (Rob Lawrence révén) mind olyan technikák, melyeket a kezdetek óta építettünk be a rendszerbe. Legyen szó akár SFG-ről, SFL-ről vagy SFB-ről, a légzéssel és feszítéssel kapcsolatos technikák hatalmas különbséget jelentenek, azonnali javulást téve lehetővé erőben, teljesítményben, valamint flexibilitásban egyaránt.
4. GUGGOLÁS
Az első pár workshopon, amikor senior instruktorként működtem közre, sok időt töltöttünk azzal, hogy a résztvevőket levigyük mély guggolásba. Akkoriban a résztvevők nagy többsége képtelen volt a mély guggolásra. Ezért számos technikánk volt – és van jelenleg is – arra, hogy gyorsan javítani tudjunk valaki guggolásán.
Manapság a legtöbb résztvevő már úgy érkezik, hogy képes a mély guggolásra. Már nem tartanak ki az olyan dogmák, mint „ne guggolj párhuzamos alá”, „ne hagyd, hogy a térdeid a lábujjaid fölé menjenek”, és más ehhez hasonló fitnesz „tradíciók”. Úgy vélem, az FMS, Pavel, valamint a mi munkásságunk pozitív hatással volt erre. (De persze elképzelhető, hogy túlbecsülöm a jelentőségünket.)
5. NE TŰZZ KI MINIMUMOKAT
Mindig aggodalommal tölt el, amikor a StrongFirst fórumon, valamint a közösségi médiában azt látom, hogy egyesek eladásra hirdetik a kisebb kettlebelljeiket, mivel azok már túl könnyűek. Ez jellemzően azt jelenti, hogy az illető felállított maga számára egy új „minimumot”, és innentől az edzését csak egy meghatározott súllyal, vagy annál nehezebb bellekkel fogja végezni. Ez veszélyes terület. Az életben hegyek és völgyek váltogatják egymást, és ugyanígy kellene kezelned az edzéseiden a súlyt, a volument és az intenzitást is. A könnyű kettlebelljeid jelentik a „bankbetétet”, melyeket mindig fogsz tudni használni. Nekem is van egy 20 kilós kettlebellem, amit gyakran használok.
6. ALAPELVEK, NEM PEDIG ESZKÖZÖK
Az eszköztől függetlenül a StrongFirst, az Erő Iskolája egyes ágai által képviselt alapelvek azonosak.
7. FÁJDALOM
Először is, a fájdalom nem normális, és nem szabad elvárni az edzés kapcsán. Másodszor, orvostól kérj tanácsot, ne pedig az interneten. Keress megbízható szakértőket, akik képesek megfelelően értékelni és kezelni a sérüléseidet. Ha együttműködsz velük, megfelelő tanácsokkal tudnak szolgálni, hogy miként eddz a rehab során. Túl sok posztot lehet látni a fórumokon a sérülések és a fájdalom kapcsán.
8. KÖZÖSSÉGI MÉDIA
2002 eleje óta posztolok különféle fórumokon. Szemtanúja voltam a közösségi média platformjai fejlődésének, és nem állítanám, hogy ez mindig pozitív irányú változás volt. Elképesztő lehetőségek vannak az információkhoz történő hozzáférés, az edzősködés, valamint a közösség kapcsán, azonban vannak negatívumok is. Úgy tűnik, a billentyűzet mögé bújva, a „nicknév” anonimitása révén eléggé biztonságban érezzük magunkat ahhoz, hogy ez a legrosszabbat hozza ki belőlünk. A különféle fórumok és a közösségi média támadásokkal, feltételezésekkel és végtelen vitákkal van tele. Tudunk mi ennél jobbat is.
9. TERHELT EXCENTRIKUSOK
A kettlebell egy egyedi eszköz, mely a kialakítása révén speciális előnyökkel rendelkezik. Ezek egyike a terhelt excentrikus csípőhajlítás elérésére való képesség. Nem tudsz egy rúddal lendítést csinálni a lábaid között – legalábbis egynél többször. Ez a terhelt excentrikus csípőhajlítás segít edzeni a hirtelen lassítást, melyet a „fordulat” követ egy robbanékony koncentrikus csípőnyújtás képében. Ez az emberiség nagy része számára egy erőteljes eszközt jelent a robbanékonyság fejlesztésére.
10. VASTAG FOGANTYÚ ÉS FOGÁSERŐ
A vastag fogantyú és az eltolt tömegközéppont fantasztikus módon képes növelni a fogáserőt az olyan ballisztikus gyakorlatok során, mint a lendítés és a szakítás. A fogáserő utal arra, hogy a kor előrehaladtával mennyire leszel képes önállóan ellátni magad, valamint az elhalálozás kockázatának prediktoraként is szolgálhat (egyes kutatások szerint még megbízhatóbban, mint a vérnyomás). Ez csupán egy a kettlebell edzés számos előnye közül. Ráadásul az elhalálozás kockázatától függetlenül a kettlebell azt is lehetővé tette számomra, hogy magasabb szintre jussak a fogáserőm fejlesztése kapcsán, és számos fogáserővel kapcsolatos kiemelkedő mutatványt hajtsak végre.
11. HIBÁK
Sok van belőlük. Követtem el olyan hibákat, melyek rám voltak hatással, és olyanokat is, amik a klienseimre. Tanulj ezekből a hibákból, és ne félj azért megtenni valamit, mert félsz attól, hogy hibázni fogsz. A hibáim révén tudtam fejlődni.
12. VOLUMEN
Előfordult, hogy egy edzésen a 100-200 ismétlés óriási volumennek számított. Mostanra hozzászoktunk az 500-nál is magasabb, akár több ezres ismétlésszámhoz edzésenként. Nem lehet, hogy kicsit visszább kellene vennünk?
13. TUDATLANSÁG
A tudatlanság áldás is lehet. Visszasírom azokat a napokat, amikor „fogalmunk sem volt, hogy mit csinálunk”. Egy ilyen napon alakítottuk ki a rendszerünk alapjait. Elég jól sikerült kiaknáznunk ezt a lehetőséget, és büszke vagyok a rendszerünkre, valamint a szervezetünkre. Ettől függetlenül még egy részemnek hiányoznak az organikus kezdetek.
14. TANÍTÁS
Őszintén hálás vagyok azért a lehetőségért, hogy taníthatok, prezentálhatok és edzhetek a világ minden táján. Azonban ez a lehetőség nagy felelősséggel is jár. Akikre hatással vagyok, a tőlem kapott információt fel fogják használni a másokkal történő munkájuk során, én pedig komolyan veszem az ebből fakadó felelősségemet.
15. AZ EGÉSZSÉG FONTOSABB, MINT AZ ERŐNLÉT
“Az egyetlen hely, ahol az erőnlét (fitness) megelőzi az egészséget (health), az a szótár.” – Én (legalábbis szerintem)
Az erőnlétnek egy olyan dolognak kellene lennie, mely jobb irányba viszi az egészségünket. Kergethetünk olyan célokat, melyeknek ára van, de tisztában kell lennünk vele, hogy mekkora is ez az ár, és milyen hatással lesz az életünkre hosszú távon. Azt látom, hogy túl sokan olyan „dolgokat” akarnak elérni, melyek csupán pillanatnyi hatással bírnak. Erősnek lenni a családom és a közösségem számára, és megélni azt az elképzelést, hogy az erőnek nagyobb célja van – ez az én erőnlétem.
A végső észrevétel
20 évvel ezelőtt kerültem be a fitnesz világába, és voltam már mindenféle „edző”, amit csak el tudsz képzelni – funkcionális, gépekkel dolgozó, HIT jedi, kardio, saját súlyos, stb. Azonban a kettlebell edzés – beleértve az eszközeit, a mentoraimat és a közösséget – az életem meghatározó erőjévé vált.
Fogalmam sincs, hol tartana most az életem, ha nem döntöttem volna úgy, hogy ellátogatok Minneapolisba 2002 februárjában.
A 2., 5. és 6. fénykép Pamela Maliniak engedélyével került be a cikkbe.
Brett Jones
Brett Jones, Chief SFG Pittsburgh-ben (PA) lakik, és képesített sportedző, valamint erő és állóképességi specialista. Mr. Jones a High Point Egyetemen szerzett diplomát sportorvoslásból, valamint a Pennsylvania-i Clarion Egyetemen rehabilitáció tudományból diplomát, továbbá a Nemzeti Erő és Állóképességi Szövetségnél (National Strength and Conditioning Association – NSCA) erő és állóképességi specialista (Certified Strength & Conditioning Specialist – CSCS) végzettséget is szerzett.
Több, mint 20 évnyi tapasztalattal a háta mögött Brett-et profi csapatokhoz és sportolókhoz hívják konzultánsnak, továbbá az Egyesült Államokban és nemzetközi szinten is tart előadásokat.
Atlétikai edzőként átkerülve a fitnesz iparba, Brett 2003 óta oktatja a kettlebell technikákat és szabályokat. 2006 óta oktatja a Functional Movement Systems-t (FMS), és számos DVD-t és kézikönyvet adott ki a világhírű fizikoterapeuta Gray Cook-kal, többek között a széles körben elismert ”Secrets of…” sorozatot.
Brett továbbra is fejleszteni a tudását az edzés és tanítás terén, szenvedélye a fitnesz iparban jelenlévő képzések minőségének fejlesztése. Konzultáció és távedzés kapcsán e-mailen elérhető az appliedstrength@gmail.com címen.
Követni lehet Twitteren is: @BrettEJones.