Ezért amikor egyszercsak egy teljes testes vörös fény terápiás eszköz alatt találtuk magunkat egy biohackeléssel kapcsolatos konferencián, pontosan tudod, mi volt a válaszom.
A helyzet az, hogy a testünk képes fényt „enni”. Ha ez neked túlságosan elvont ötlet, elárulom, hogy én is ugyanígy éreztem, míg el nem kezdtem átrágni magam a vörös és közeli infravörös fény terápiával kapcsolatos több száz kiváló minőségű (randomizált, kettős vak, placebó kontrollos) tanulmányon.
A fotobiomoduláció néven is ismert vörös fény terápia pozítiv hatással van mindenre, a pajzsmirigy működésétől kezdve a sebgyógyulásig. A későbbiekben végigmegyünk a teljes listán is, de elsőként íme egy rövid előzetes:
– Kollagén és elasztin termelés fokozódása – Ezek a legfőbb fehérjék, melyek tartást adnak a bőrünknek. A kollagén biztosítja a hajlékonyságot, míg az elasztin a rugalmasságot. (2)
– Zsír metabolizmus – Bár a pontos mechanizmus még nem ismert teljes mértékben, a vörös fény terápia fokozza a test zsírégető képességét. Elképzelhető, hogy az ok a terápiának az adipociták – zsírtároló sejtek – eloszlatására (egyesek erre inkább a „leolvasztás” kifejezést használják) való képességében rejlik. (3)
– Energiaszint emelkedése – Mint arra a következő fejezetben ki fogunk térni, a vörös fény terápia sejtszintű energiát termel, ezáltal fokozva az általános energiaszintünket.
– Méregtelenítés elősegítése – A vörös fény terápia fokozza a nyirokrendszer aktivitását, mely hozzájárul a méregtelenítés folyamatához. (4)
A testünk számos pozitív hatással járó fény-metabolizmusának (vagy más néven „evésének”) tudományos háttere a citokróm-c-oxidáz nevezetű anyagon alapul, melyre a későbbiekben részletesebben ki fogunk térni. De először is, valószínűleg már eltöprengtél rajta, hogy…
Mi az a vörös fény terápia? (Fotobiomoduláció)
Valószínűleg hallottál már róla, hogy ha éjszaka kék fénynek tesszük ki magunkat, az rontja az alvás minőségét, zavart okozhat a hormonszintben, valamint hízáshoz, depresszióhoz, és szorongáshoz vezethet – az azonban kevésbé ismert, hogy más hullámhosszaknak szintén vannak jelentős biológiai hatásai. És most nem csak a szemedbe jutó fényről beszélek. A bőrünk szintén képes fényérzékelésre, és a fénynek való kitettség mindkét formájának vannak biológiai hatásai. (1)
Például a vörös és a közeli infravörös fény bizonyítottan gyógyító és fiatalító hatással van a testünkre.
Hogy működik a vörös fény terápia?
Rövid válasz: Épp úgy, ahogy a növények a fényenergiát kémiai energiává alakítják át fotoszintézis segítségével, a testünk is képes arra, hogy a vörös és a közeli infravörös fényből sejtszintű energiát – adenozin-trifoszfátot – hozzon létre, melynek létfontosságú szerepe van a testünk helyreállításában, regenerálásában, energizálásában és fenntartásában.
Hosszú válasz: Az adenozin-trifoszfátra (ATP) gyakran hivatkoznak „az élet energia-valutájaként”. Hosszabb időt képesek vagyunk kibírni táplálék, víz, vagy akár levegő nélkül is, azonban ha a testünktől megvonjuk akár csak pár másodpercre is az ATP-t, az az életünk végét jelenti.
Ezen „energia-valuta” receptjének alapját a citokróm-c-oxidáz nevezetű enzim alkotja. Ez jelenti ugyanis a kötőanyagot az ATP termeléshez azzal, hogy segít kötést kialakítani az oxigén (O), a nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD), valamint a hidrogén (H) között, ezáltal NADH-t hozva létre – azt a hidrogén-iont, mely elengedhetetlen az ATP szintéziséhez.
Sajnálatos módon azonban amikor stresszesek (hello, modern életünk!), betegek, vagy sebesültek vagyunk, a sejtjeink nagy mennyiségben termelnek nitrogén-monoxidot, mely magához köti, ezáltal „ellopja” a citokróm-c-oxidázt, így az nem tudja ellátni a feladatát. Ha pedig nem áll rendelkezésre elegendő citokróm-c-oxidáz az oxigén és a NADH összekötésére, akkor lecsökken az ATP-termelő képességünk.
Megfelelő mennyiségű ATP nélkül lecsökken a testünk kollagén termelésre, zsír metabolizmusra, hormon szintézisre, valamin számos további feladat ellátására való képessége. Fáradtnak kezdjük érezni magunkat. Azt tapasztaljuk, hogy nem tudjuk olyan gyorsan kiheverni a stresszt, vagy egy betegséget. Nem tudunk olyan minőségben regenerálódni és gyógyulni, mint szeretnénk.
A vörös és a közeli infravörös fény abban segít, hogy megszünteti a nitrogén-monoxid és a citokróm-c-oxidáz közti kötést, ezáltal felszabadítva a citokróm-c-oxidázt az ATP termeléshez.
Azonban ez nem működik bármilyen fénynél – megfelelő hullámhosszra és intenzitásra van szükség. Azért ajánlják a 630-670 nanométeres tartományban található vörös, valamint a 810-880 nanométeres tartományban található közeli infravörös fény, mert ezek kapcsán figyelték meg a legtöbb pozitív hatást.
1. Fokozza a kollagén termelést és a bőr regenerációt
Mint az a fenti ábrán is látható, a vörös és közeli infravörös fény a többi színnél mélyebben hatol be a bőrbe, melynek révén a gyógyító hullámhosszak az alábbiakra lesznek képesek:
– Bőr tisztaságának, tónusának és textúrájának fokozása (3)
– Kollagén (mely biztosítja a hajlékonyságot) és elasztin (mely biztosítja a rugalmasságot) termelés fokozása (2)
– Segítség a hegek (ide értve az aknés hegeket is) és a striák elhalványításában (5)
– Gyulladáscsökkentés
– Segítség az akné kezelésében – egy tanulmány során azt állapították meg, hogy a fényterápia gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, és hatással van a faggyútermelésre is. (3)
Számos tanulmány során azt is megállapították, hogy a vörös és a közeli infravörös fény segít a leégést követő gyógyulás során is. (11)
2. Hajnövekedés, vastagság és ragyogás
Nem, ettől nem fog új területeken is szőr nőni (még szerencse!), de számos tanulmány során megfigyelték, hogy a vörös fény terápia képes fokozni a hajhagymák aktivitását. Például ezen tanulmány során a haj vastagsága, sűrűsége és ragyogása egyaránt javult a fényterápia hatására.
3. Fokozza a méregtelenítést és a keringést
A fotobiomoduláció fokozza a nyirokrendszer aktivitását, mely hozzájárul a méregtelenítés folyamatához. (4) Emellett új kapillárisok létrehozása révén javítja a keringést is, ugyanis így több vér, oxigén és tápanyag juthat el a test egyes területeibe. (6)
4. Optimalizálja az anyagcserét és az energiaszintet
Bár a pontos mechanizmus még nem ismert teljes mértékben, a vörös fény terápia fokozza a test zsírégető képességét. Elképzelhető, hogy az ok a terápiának az adipociták – zsírtároló sejtek – eloszlatására (egyesek erre inkább a „leolvasztás” kifejezést használják) való képességében rejlik. (3)
Azzal is gyakran szoktam viccelődni, hogy a kávé olyan, mintha az agyam kapna egy hatalmas ölelést – azonban a kávé csupán átmeneti előnyökkel jár, és nem megfelelő használat mellett akár még csökkentheti is az energiaszintet. Ezzel szemben a mitokondriumaink révén a testünk belsejében is megtalálható a vitalitás forrása. Ezek ugyanis erőművekként biztosítják a sejtjeink működését, és minél masszívabbak, annál több energiával rendelkezünk.
5. Pozitív hatással van a pajzsmirigyre és a hormonszintre
Kutatók megállapították, hogy nők és férfiak esetében egyaránt pozitív hatással van a pajzsmirigy működésére. A bizonyítékok arra is utalnak, hogy férfiaknál hozzájárulhat a tesztoszteronszint emelkedéséhez is. (10) (12)
6. Elősegíti a gyógyulást és a regenerációt
Mivel stimulálja az ATP termelést, mely segít a testünk helyreállításában, regenerálásában, energizálásában és fenntartásában, a fényterápia hasznos lehet az alábbiak kapcsán:
– A nyak, a hát és az ízületek kényelmetlen érzetének enyhülése (7)
– Gyorsabb sebgyógyulás (6)
– Gyorsabb izom regeneráció (8)
– Javuló sportteljesítmény (9)
Források:
- Cronin, Thomas, (2017) Seeing without eyes – the unexpected world of nonvisual photoreception. Retrieved from https://www.scientificamerican.com/article/seeing-without-eyes1/
- Wunsch, A et. al. (2014) A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24286286
- Avci M.D., Pinar et.al. (2013) Low-Level Laser Therapy for Fat Layer Reduction: A Comprehensive Review. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3769994/
- Hamblin, Michael. (2017) Mechanisms and applications of the anti-inflammatory effects of photobiomodulation. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523874/
- Ferraresi C et. al. (2012) Low-level laser (light) therapy (LLLT) on muscle tissue: performance, fatigue and repair benefited by the power of light. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23626925
- Abreu Chaves, Maria Emilia de (2014) Effects of low-power light therapy on wound healing: LASER x LED. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4148276/
- Joovv. 5 Clinical Studies that Demonstrate the Pain-Relieving Benefits of Red Light Therapy
- Al Rashoud, AS et. al. (2014) Efficacy of low-level laser therapy applied at acupuncture points in knee osteoarthritis: a randomised double-blind comparative trial. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24418801
- Baroni, BM et. al. (2015) Effect of low-level laser therapy on muscle adaptation to knee extensor eccentric training. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25417170
- Ahn, JC et. al. (2013) The effects of low level laser therapy (LLLT) on the testis in elevating serum testosterone level in rats. Retrieved from https://www.researchgate.net/publication/287248836_The_effects_of_low_level_laser_therapy_LLLT_on_the_testis_in_elevating_serum_testosterone_level_in_rats
- 6 Clinical Studies That Support the Anti-Aging Benefits of Light Therapy
- The Promising Evidence of Red and Near Infrared Light Therapy for Increasing Testosterone in Men