“A terv semmi. A tervezés minden.” – Dwight D. Eisenhower
Ismét eljött az évnek az az időszaka – itt az ideje végiggondolni az újévi ígéreteinket, reményeinket és álmainkat. Azonban legyen szó akár edzésről, pénzügyekről, vagy bármi másról, ezen „tervek” mögött többnyire nem rejlik valódi tervezés.
Írtam már korábban a sikeres tervezés kritikus lépéseiről, valamint a türelem kulcsfontosságú szerepéről a terveink teljesítése kapcsán, de vajon kihagytam valamit?
Ideje végrehajtani egy AAR-t
„Zola algoritmusa kiértékeli az emberek múltját, hogy megjósolja a jövőjüket” – Jasper Sitwell, Amerika Kapitány: A tél katonája
Einstein úgy definiálta az őrültséget, mint megtenni ugyanazt a dolgot újra és újra, és arra számítani, hogy minden alkalommal más lesz a végeredmény. Ezt a hibát mi is elkövethetjük a tervezésünk során – nem értékeljük ki a korábbi terveinket és eredményeinket, így nem tudunk hatékony tervet vagy programot összeállítani a jövőre.
Ha dolgoztál már katonákkal, találkozhattál már az AAR (after action report – akció utáni jelentés) rövidítéssel. Az AAR egy rövid összefoglaló, mely utólag megvizsgálja a már végrehajtott tervet. Lehetőséget biztosít, hogy megvizsgáljuk, mi volt sikeres, és mi nem működött az adott tervben. Mi emberek hajlamosak vagyunk a eltúlozni a tapasztalatainkat – dorbézolunk a sikereinkben és összeomlunk a hibáink után. Bíráljuk magunkat a hibáinkat követően, de kérdés nélkül elfogadjuk a sikereinket. Ez pedig nem igazán a legjobb környezet a tanulásra.
A jövő sikeres tervezése érdekében a legjobb, ha különválasztjuk azt, ami működött, és azt, ami nem – függetlenül attól, hogy a végeredmény „siker” vagy „bukás” volt-e.
Ezt kipróbálhatjuk úgy, hogy AAR-t végzünk a legutóbbi tervünkön – úgy, mintha valaki más hajtotta volna végre. Bírálat nélkül. A pozitívumok vakon történő elfogadása nélkül. Pusztán csak a terv, a kivitelezés és az eredmény vizsgálata. Megfelelő volt a terv előzetes tervezése? A kivitelezés megfelelt a tervnek? Az eredmények összhangban voltak a céllal? Nincs bírálat, nincs örvendezés – csak a vizsgálat van.
Mire bukkanhatsz az AAR-ben?
Tehát végrehajtottad az AAR-t azáltal, hogy értékelted a legutóbbi edzésciklusod tervének és eredményeinek értékelését bírálat és ünneplés nélkül. Most már rendelkezésedre áll az információ. De mit is kezdj vele? Nos, úgy alakítsd ki a jövőbeni tervedet, hogy átveszed a legutóbbi terved sikeres részeit, és módosítasz a stratégiádon azokon a területeken, ahol nem voltál sikeres.
- Megállapítás: Az étrendedben speciális étrend, valamint étel előkészítés szerepelt. Az AAR felfedte, hogy az étel előkészítés terén finoman szólva sem voltál mindig következetes, az étrended pedig arra a szintre esett vissza, hogy megetted, ami csak épp a kezed ügyébe került.
- Megoldás: Iktass be hetente egy nagybevásárlást a boltba egy olyan reggelen, ahol az étel előkészítés és a főzés ugyanarra a napra esik. Így egész hétre gondoskodni tudsz az ennivalóról anélkül, hogy bármi közbejöhetne.
- Megállapítás: A tervben minden napra edzés volt betervezve. Az AAR rávilágított, hogy hetente maximum 3-4 nap edzettél. Hogy miért? Mert elfelejtetted, hogy heti 2 nap esti előadásaid vannak, vagy ifiknek tartasz edzést, ezért a 8-10 órás munkanapod 12-14 órássá változik, így semmi időd nem marad az edzésre. (Megjegyzés: ha a tévézésre szánt idő áll az edzésed útjában, az alól nem kapsz felmentést!)
- Megoldás: Tervezz heti 3 edzéssel és egy bónusz alkalommal. A 3 edzés lefedi az edzésprogram által előírt mennyiséget, a bónusz edzés beiktatása pedig egy kis „jutalommal jár”. Ez a „jutalom” lehet egy csaló étkezés, vagy egy görbe este a barátokkal, azonban ez úgy szerepel a tervedben, hogy elképzelhető, hogy nem fog megtörténni.
Megjegyzés: Sikeresen állítottam már össze programokat olyanok számára, akik négy 10 órás műszakot nyomtak le 3 pihenőnappal. Az edzésük a pihenőnapokra esett, míg a „bónusz” edzés olyasvalami volt, mely vagy belefért a négy 10 órás műszakkal tarkított napba, vagy nem. Úgy állítsd össze a tervet, hogy működjön, de fontos a reális gondolkodás.
- Megállapítás: A tervedben 10% erőnövekedés szerepelt. Az AAR alapján 5% jött össze. Hogy miért? Mert miután olvastál a neten egy remek cikket, úgy döntöttél, hogy hozzáteszel még „egy kicsit” a programodhoz. És bár az 5%-os növekedés jobb, mint a semmi, több is lehetett volna, ha nem raktad volna bele a programodba az extra gyakorlatokat.
- Megoldás: Legközelebb kövesd a tervet! Az „élet” miatti módosítás, valamint egy edzésnap módosítása egész más, mint hozzáadni egy egyéb programot a meglévő programhoz. Mentsd el a cikket, és vedd számításba majd a jövőbeni tervezésed során.
Alakíts ki valódi erőt ahelyett, hogy az akaraterődre támaszkodnál
Túl gyakran számolunk azzal a reménnyel, hogy most majd nagyobb lesz az „akaraterőnk”, és az a terv, amivel a legutóbbi három alkalommal kudarcot vallottunk, most valahogy sikerülni fog. Ahelyett, hogy az „akaraterő” misztikus képességeire apellálnál, tanulhatsz inkább a korábbi kísérleteidből, és kialakíthatsz egy olyan tervet, mely kezeli a gyenge láncszemeket. Ennek kapcsán két kiváló olvasnivalót is tudnék ajánlani:
- Charles Duhigg: The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business
- Jocko Willink és Leif Babin: Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win
A The Power of Habit segíteni fog megérteni a cselekedet és jutalom körét, mivel Duhigg szavaival élve „Egy rossz szokást nem tudsz kitörölni, csak megváltoztatni”. Az Extreme Ownership pedig segíteni fog megérteni, hogy „a fegyelem egyenlő a szabadsággal”, valamint hogy a végén csak egyetlen ember lesz felelős érted és az eredményeidért – te magad.
Az AAR lehet az a kritikus fontosságú eszköz, mely biztosítja számodra a szükséges információt és elemzést, majd ez alapján változtatni tudsz egy szokásodon, és igazán magadénak érezheted a terveidet és az elért eredményeidet. Kezdd az AAR-rel, majd folytasd a fenti két könyv áttanulmányozásával. Csak akkor tudhatod meg, mit tár fel az AAR, ha adsz neki egy esélyt!
“Akik képtelenek emlékezni a múltjukra, arra ítéltettek, hogy megismételjék azt.” – George Santayana
Jártál már úgy, hogy nem bírtad befejezni a tervezett edzést, majd utána magadban ezt mondtad: „Ó igen, most már emlékszem, miért nem működött ez a legutóbb, elfeledkeztem arról, hogy _____”? Szakítsd meg a hibák megismétlésének körét. Értékeld a múltadat, hogy kigyűjtsd belőle a lehető legjobb információkat, így képes leszel elérni a jövőbeni céljaidat. 2017 a növekedés és a fejlődés éve lesz, ha a terved mögött megalapozott tervezés rejlik.
Brett Jones
Brett Jones, Chief SFG Pittsburgh-ben (PA) lakik, és képesített sportedző, valamint erő és állóképességi specialista. Mr. Jones a High Point Egyetemen szerzett diplomát sportorvoslásból, valamint a Pennsylvania-i Clarion Egyetemen rehabilitáció tudományból diplomát, továbbá a Nemzeti Erő és Állóképességi Szövetségnél (National Strength and Conditioning Association – NSCA) erő és állóképességi specialista (Certified Strength & Conditioning Specialist – CSCS) végzettséget is szerzett.
Több, mint 20 évnyi tapasztalattal a háta mögött Brett-et profi csapatokhoz és sportolókhoz hívják konzultánsnak, továbbá az Egyesült Államokban és nemzetközi szinten is tart előadásokat.
Atlétikai edzőként átkerülve a fitnesz iparba, Brett 2003 óta oktatja a kettlebell technikákat és szabályokat. 2006 óta oktatja a Functional Movement Systems-t (FMS), és számos DVD-t és kézikönyvet adott ki a világhírű fizikoterapeuta Gray Cook-kal, többek között a széles körben elismert ”Secrets of…” sorozatot.
Brett továbbra is fejleszteni a tudását az edzés és tanítás terén, szenvedélye a fitnesz iparban jelenlévő képzések minőségének fejlesztése. Konzultáció és távedzés kapcsán e-mailen elérhető az appliedstrength@gmail.com címen.
Követni lehet Twitteren is: @BrettEJones.
Link: http://www.strongfirst.com/looking-back-move-forward-new-years-planning/