360SPORT Magazin
Amit tudnod kell…
Az izomépítésnek van egy elképesztően egyszerű módja, de a legtöbben vagy nem tudnak róla, vagy csak túl önfejűek ahhoz, hogy bármi újat elfogadjanak.
Ha elég régóta emelsz, meg fogod tapasztalni a DOMS (delayed onset muscle soreness) minden egyes szintjét az enyhétől az elgyengítőig. De mi is ez valójában, és mit árul el nekünk?
Ha az izomépítés és az erőnövelés a legfőbb célod, akkor nem érdemes tovább szabotálnod a saját fejlődésedet. Márpedig az alábbi két gyakori szokással pontosan ezt éred el.
Mindannyiunknak van olyan barátja (vagy akár mi vagyunk az a barát), aki 10 másodperc alatt végez a kajájával. Mintha azon versenyezne, hogy mindenki másnál hamarabb le tudja tolni az ételt a torkán.
Szeretnél hallani egy tippet? Akkor kapsz tőlem egy olyat, amivel kőgazdaggá válhatsz – pontosan, szert tehetsz egy kétéltű sportverdára, egy arany hátlapos iPhone-ra és az elérhető legdrágább italokat ihatod majd, ennyire leszel gazdag.
7 éve vagyok vállalkozó. A 4. év közepe környékére azonban tele lett a fejem az egésszel. Nem aludtam eleget, nem edzettem, és nem tisztítottam meg az elmém meditációval
A kettlebellel történő ismerkedésem hajnalán időnként hallottam olyan emberekről, akik egy nyomáscentrikus (például a Beavatásprogram, vagy az A kettlebell visszatér) program után visszatértek a húzódzkodásokhoz, és vagy beállították, vagy akár meg is döntötték a korábbi egyéni csúcsaikat.
Jamie Crowder barátom világított rá a „dilemma” és a „probléma” közti különbségre a harcművészetek világában. A dilemma „egy olyan szituáció, melyben egy nehéz döntést kell meghozni kettő vagy több alternatíva között, melyek ugyanolyan mértékben nemkívánatosak”.
Egy 30 ezer ember bevonásával végzett kérdőív alapján megállapítható, hogy azoknál az időseknél, akiknek legalább heti két alkalommal volt erőedzése, 46%-kal kisebb volt az elhalálozás valószínűsége bármilyen oknál fogva, mint akik nem vettek részt ilyenen.
A fitnesz világában jelenleg az a szemléletmód az elterjedt, mely szerint a hosszú pihenők, valamint a maximálisnál alacsonyabb intenzitás csupán időpocsékolás.
Egy külső szemlélő számára talán a StrongFirst Bodyweight Certification (SFB) tűnhet a legkevésbé „fényesnek” a StrongFirst instruktori képzések közül, azonban sokak számára ez jelentheti a legkomolyabb fizikális és mentális kihívást.
A lendítés az Univerzum középpontja
A vegyes harcművészetek (MMA) harcosai számára kialakított Felpörgetve (Hammer Down) programom első állomásán két kiváló programot vázoltam fel a maximális – és robbanékony – erő fejlesztésére. Azonban a Felpörgetve: Erő (Hammer Down: Strength – „HDS”) célja egy stabil erőszint kialakítása volt, semmi több.
Gyakran mesélem, hogy a személyi edzői karrierem akkor vett szerencsés fordulatot, amikor 2009-ben részt vettem életem első kettlebell level 1 szintű instruktori képzésén.
Hiszünk abban, hogy az erőnek nagyobb célja van – és ez a cél bőven túlmutat a súlyok megemelésének vagy cipelésének képességén. A fizikális erő fantasztikus dolog – különösen akkor, ha belegondolunk, mi a másik opció.
A valódi erőt leghatékonyabban az alapvető összetett gyakorlatok – mint például felhúzások, guggolások és nyomások – által kialakított stabil alapzatra lehet felépíteni.
Egyesek számára ijesztő lehet az egykezes lendítések beépítése az Egyszerű és Ördögi edzésekbe.
Megfontolások az 1TRM EV PS program kezdetét megelőzően
Az 5TRM háton guggolás program cikkem megjelenését követően számtalan kommentet és emailt kaptam, melyben arról érdeklődtek, hogy egy sportolónak valóban szükséges-e tesztelnie az 1RM-jét.
Megtanultam valamit az életről és az edzésről, amit szeretnék átadni nektek is.
Pár hónapja jelezte az egyik tanulóm, hogy szeretné, ha beiktatnánk a rúddal háton guggolást az erőedzés programjába. Egy ideje dolgozott már dupla kettlebell elülső guggolásokkal, és elég jó is lett bennük, de még soha nem foglalkozott komoly a háton guggolással.
Az Arnold Classic-on a színfalak mögül voltam szemtanúja Andy Bolton 400 kg fölötti felhúzásának. Teljesen letaglózott, hogy a felhúzása pontosan úgy nézett ki, mint egy kemény stílusú kettlebell lendítés.
„Egy nyomás nem csak egy nyomás”, mondta Tim Almond, Senior SFG az első instruktori képzésemen közel 4 évvel ezelőtt.
Tekintve a férfiak és nők abszolút erejében mutatkozó eltéréseket, a húzódzkodás egy kiváló kihívást jelent minden hölgy számára, aki fejleszteni szeretné az erőszintjét. Mivel számos hölgy található a tanítványaim között, úgy döntöttem, hogy egy vakmerő 1 éves tervvel állok elő, melynek célja a lehető legtöbb hölgy tanítványomat eljuttatni az első húzódzkodásukig.
“Halld üvöltésem!”
– A Lannister-ház
A vadnyugati revolverben 6 töltényűr volt, melyek mindegyike egy-egy töltényt tudott tárolni. A legendás hatlövetű, azaz a Colt Single Action Army Revolver az amerikai vadnyugaton sok párbajhős választott fegyvere volt.
A Queensland Kettlebells-nél használt legutóbbi programunk sok padlón nyomást tartalmazott, és nem véletlenül. Ha esetleg korábban még nem találkoztál ezzel a gyakorlattal, fogd fel úgy, mint egy talajon végzett fekvenyomást.
A felállás egyike azon átfogó gyakorlatoknak, melyek számos területet lefednek
A StrongFirst fórumon számtalan megjegyzésben találkozhatsz a ’hullámoztatás’ kifejezéssel. Ha már kiismered magad a lendítések, felállások, szakítások és hasonló gyakorlatok világában, akkor pontosan tudni fogod, mit is jelent ez.
Még ha rendszeresen edzel is, vagy esetleg másoknak próbálsz segíteni az egészségük és a jó közérzetük fejlesztését illetően, a realitás az, hogy modern világunkban még a legjobbak is megtapasztalják az inaktív életmód hatásait.
Az előző cikkben megvizsgáltuk a szakítás, húzódzkodás és felhúzás technika és taktika kapcsán előforduló leggyakoribb hibákat, melyek miatt alulteljesíthetünk a TSC-n.
A TSC a StrongFirst félévente megrendezésre kerülő erőpróbája, melynek során a résztvevők összemérhetik az erejüket egymással. Tekintve, hogy a stabil technikát és a teljesítményt egyaránt bírálják, a TSC tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy az edzésedet új célokra fókuszáld – egy emelés elsajátítására, a korábbi csúcsod megdöntésére, vagy akár a dobogó legfelső csúcsára történő feljutásra.
Jelenleg én is ugyanabban a cipőben járok, mint több ezer – vagy akár több millió – szülő világszerte, próbálva megoldani a gyerekek otthoni oktatását.
“A zene nem más, mint a hangjegyek közti csend.”
– Claude Debussy
Bár az orosz atlétikai csapat más okokból kifolyólag szerepel a hírekben, a szovjet csapatok sokáig domináltak az Olimpiákon.
Valószínűleg hallottál már valamit Pavlov kutyáiról. De tudtad, hogy a munkásságát felhasználva erős hatással lehetsz az edzésedre?
Nem, ez nem egy pszichológia óra lesz a stressz kezeléséről. Arra sem fogok kitérni, hogy milyen típusai vannak a fejfájásnak, valamint hogy az olimpiai rúd mennyire erős, és milyen mértékben képes ellenállni a hajlításnak és a végleges deformálódásnak.